Młodzi gniewni będą kiedyś starzy wkurzeni

Nie idę spać!


Dosia


Nie idę spać!

"Nie idę jeszcze spać!" "Nie ma mowy, dzisiaj nie wstaję!"

Nie wiem, jak jest u Was, ale u mnie to jest mój coroczny koszmar jesienno-zimowy. O tych porach roku wciąż walczyłam z dziećmi - o to, aby wstały do szkoły na czas. Podstawą jest oczywiście wyregulowanie snu.

Dzieci tego nauczyłam szybko. Bułka z masłem, naprawdę. Poznałam zasady, pilnowałam rygorystycznie i gotowe. Raz w roku (po wakacjach) musiałam tę procedurę przechodzić na nowo, ale jakoś dałam radę.
Ze mną idzie mi znacznie gorzej, mówiąc szczerze wciąż walczę... Uwielbiam nocne siedzenie przy kompie, nienawidzę zepsutych przez to poranków. Ale i tak brnę dalej. Tak, jak dzisiaj, pisząc ten tekst o trzeciej nad ranem!

Czytaj więcej: Nie idę spać!

Twoje dziecko jest idealne? Zbieraj na psychiatrę


Dosia


Twoje dziecko jest idealne? Zbieraj na psychiatrę.

Zostałam poproszona o napisanie artykułu na temat małego manipulanta i okazało się, że nie rozumiem, w czym problem?

Dla mnie najbardziej naturalną rzeczą pod słońcem jest to, że dzieci wykorzystują każdą lukę w "prawie", testują i wciąż kombinują, żeby im było jak najłatwiej, najprzyjemniej i najwygodniej i potem patrzą, co z tego wyniknie. Jeśli coś dla nich jest korzystne - powtarzają to częściej, a jeśli niekorzystne - rzadziej.

Czytaj więcej: Twoje dziecko jest idealne? Zbieraj na psychiatrę

Wrzesień i zasady


Dosia


Wrzesień i zasady

Wakacje minęły, a za nami już pierwsze tygodnie nauki.

Ci rodzice dzieci "z charakterem", którzy zaczęli rok szkolny od opracowania nowych zasad zapewne mają znacznie mniej kłopotów, niż ci, którzy jeszcze tego nie zrobili.


Niewątpliwie teraz jest bardzo dobry czas na to, aby przemyśleć istniejące w domu zasady i dostosować je do nowych obowiązków. Zeszłoroczna lista może nam w tym zadaniu pomóc jako wskazówka, ale sprawę koniecznie trzeba przemyśleć na świeżo, bo raczej nie zdarza się, żeby po roku trzeba było pracować dokładnie nad tymi samymi zasadami, a jeśli tak jest - to na pewno warto przemyśleć zmianę konsekwencji.
Istnienie listy zasad, wywieszonej w widocznym miejscu i uzupełnionej o konsekwencje, jest ważne z kilku powodów:

Czytaj więcej: Wrzesień i zasady