Czy można wyleczyć ADHD dietą?

Jak dotąd nie wynaleziono „diety na ADHD” tak samo jak nie ma „diety na autyzm” ani „diety na zespół Aspergera”. Po prostu te zaburzenia nie wiążą się z dietą.

Czasem zdarza się, że niektóre zaburzenia metaboliczne dają podobne objawy jak ADHD, autyzm czy ZA i wtedy dieta leczy dziecko, tyle że nie z zaburzenia neurologicznego tylko likwiduje objawy zaburzenia metabolicznego – na przykład z nietolerancji glutenu lub kazeiny. Może się zdarzyć, że brak jakiegoś enzymu w układzie trawiennym powoduje, że niestrawione białka przenikają do krwiobiegu, tam wątroba próbuje sobie z nimi radzić i przy okazji produkuje neurotoksyny. Ale to się zdarza bardzo rzadko.

Oczywiście zła dieta może zaszkodzić każdemu dziecku, więc dziecku z ADHD może zaszkodzić również. Dziecko karmione cukrem, kofeiną albo glutaminianem w dużej ilości będzie stawało na głowie niezależnie od zaburzeń neurorozwojowych. Choć wydaje się, że dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi reagują mocniej na te napędzacze.

Wniosek jest prosty – dzieciom, jeżeli mają wykazują zaburzenia neurozwojowe, należy wykonać badania metaboliczne, zbadać tolerancję glutenu, mleka, zbadać poziom pierwiastków typy wapń, magnez, potas, zbadać poziom hormonów tarczycowych. I jeżeli występują problemy z czymś to reagować, ale nie dręczyć dzieci dietą eliminacyjną „na wszelki wypadek”!